„Poseban je doživljaj lagano veslati prema ‘Grotlu’. Na startu su te pripremili za taj veličanstveni i tjeskobni prolaz, gdje se Zrmanja s trideset metara sužava u tri metra širok vodeni zapjenjeni tobogan. Znaš proceduru, sliku detalja si vidio… Skiper još jednom upozorava na protokol. Stisneš veslo jako, zavučeš stopala u osiguranje na dnu rafta i kreneš veslati iz petnih žila čekajući napeto trenutak kada će ti dati znak da podigneš veslo u zrak, pomakneš se od ruba rafta i kreneš sjesti u sredinu. A onda se sve pretvori u nalet adrenalina koji miješa kapljice vode i dah u jednu neponovljivu struju energije. Gledaš jednim okom (drugo je puno vode) kako sva silina rijeke nosi tvoj raft kroz uski kameni prolaz u sigurnost mirnije vode.“

Kanjon Zrmenje najljepši je baš u proljeće
Tako kojih pola sata nakon prolaska kroz ušicu Zrmanje priča Martina Ljuština, mlada zadarska pustolovka i glasnogovornica Zadar Outdoor Festivala, ambicioznog događanja što će se četiri dana, od 27. do 30. travnja, održavati u širokom krugu što ga oko Zadra opisuju zaleđe i otoci. ZOF, što mu je službena skraćenica, manifestacija je koja slavi prirodu, aktivan život i avanturistički duh, a iza toga, kad je turistički avanturizam posrijedi, najambicioznijeg projekta stoji mlada ekipa.
“ Outdoor turizam je u svijetu već odavno jedna od posebnih turističkih niša i u stalnom je rastu. To je zajednički projekt šest timova od kojih je svatko na svoj način specijaliziran za boravak ‘vanka kuće’. Iva Bencun je zaljubljenica u jogu, a veseli se i svakom izlasku na pučinu. Koji je gušt biti ispod podignutih jedara, zna i Romana Župan, zadarska olimpijka u klasi 470. U timu su i dva Filipa – Filip Vulić zna svaku uvalu i špilju na Dugom otoku i tamo rado zalazi kajakom, dok Filip Lerga zadarsku regiju najradije obilazi biciklom. Tomislav Fain uživa u plivanju i svim aktivnostima vezanim uz more i brodove, a Tonći Morić u energiji rijeke Zrmanje i njezina kanjona, gotovo kao i Đuro Župan, ikona pustolovnog turizma u kanjonu Zrmanje. Hrvoje Grandov preferira trčanje i aktivnosti na moru”, kaže Martina.
Budući da je Morsko prase nagnuto prema vodenim pustolovinama (iako pentranje i bicikliranje s pogledom na more ne zanemarujemo), naš se razgovor više bavi slanom i neslanom vodom, dok ove druge aktivnosti kojih na ZOF-u ima na pretek prepuštamo drugima.
U ovom adrenalinskom ulijevanju u more startamo iz zaleđa Kaštel Žegarskog, slikovitog mjestašca udaljenog petnaestak kilometara od Obrovca, na predjelu Mlini Žegar. Tu, nakon što djelatnici Riva rafting centra podijele opremu, zaštitna odijela, kacige i prsluke te objasne postupak, počinje spustom niz rijeku Zrmanju. Kada to čini glavni skiper Dinko Mulić – dvostruki olimpijac u kajaku na divljim vodama – povjerenje se stvori od prve.

Prije polaska sudionici supsta detaljsno su upoznati sa protokolom kojeg moraju poštivati
Visina vodostaja Zrmanje određuje čime ćete se baviti: veliki vodostaj – raft, niski vodostaj – kajak. Kanjon je najljepši u proljeće, a prvih šest kilometara staze do Velikog buka obiluje manjim brzacima i slapovima bez zahtjevnijih prepreka. Idealan je to dio za sinkronizaciju i uvježbavanje tima dok vam iznad glave raste kanjon visok i do 200 metara. Neposredno ispred Velikog buka u Zrmanju se ulijeva rijeka Krupa, stotinjak metara dalje nastaje Veliki buk – slap visok 11 metara koji vas od mornara nakratko pretvori u – pješake.
U donjem dijelu staze nagib se povećava te brzaci, tjesnaci i slapovi postaju intenzivniji i puni adrenalina. „Grotlo“ nije vrhunac, jer iza njega kao zadnji vodeni akord slijedi Ogarov buk s kojeg se skupa s raftom leti u vodu s pet metara visine.
Tu će stazu ovih dana proći i natjecatelji rafting regate ZOF-a, koji mogu sudjelovati kao grupa ili se mogu prijavit sami i u paru, a organizator će ih uklopiti u posadu, u ekipu.

Izrazi lica govore bolje od svakoga opisa
Organizator Riva rafting centar i po vokacijama svojih djelatnika spaja rijeku i more. Riječ je o obiteljskoj tvrtki u kojoj osim oca Đure Župana i rođaka mu Tonćija Morića, sudjeluje i kći Romana Župan, zadarska jedriličarka koja je s Enijom Ninčević u Londonu hrvatsko jedrenje prvi put odvela na Olimpijske igre.
Romana je zadužena za onaj dio puta kad se, prateći Zrmanju, u njezinu donjem toku opraštamo sa slatkom vodom, dok na kraju ne izađemo iz visokoga kanjona rijeke i uplovimo u prekrasno Novigradsko more.
„Ono što mi kod jedrenja prvo izmami osmjeh su male klase. Točnije, klasa u kojoj sam provela 10 godina života. Iako krstaško jedrenje ima svoje čari, osjećaj koji imaš dok jedriš u maloj klasi za mene je nešto posebno i neusporedivo. Jedan dragi prijatelj jednom mi je prilikom rekao kako je klasa 470 posebna po tome što ti dopušta da uživaš u jedrenju tek kada svladaš kompleksnost broda, i što više učiš o samoj klasi, vidiš kako dosad zapravo ništa nisi znao i kako je čudo da si do tada jedrio“, priča Romana.
„Iako sam svoj trapez okačila o klin, nikad mi ništa neće izmamiti osmjeh na lice i toplinu oko srca kao ‘trapez’ u mezovavu“, kaže s dozom nostalgije dok se suvereno i komotno kreće po kokpitu krstaša, jednog od onih s kojim će pred zadarskom rivom startati ZOF.
„Regatu smo odlučili organizirati sa startom i ciljem ispred samog Zadra, a regatno polje bit će onakvo kakvo nam tog dana bude darovao vjetar. Ideja na kojoj počiva ova regata je mogućnosti sudjelovanje amatera, odnosno jedriličara u nastajanju. Želimo svim ljudima dati priliku da se zaljube u ovaj sport iako nemaju vlastiti brod ili nisu cijeli život vezani uz more i jedrenje. Prilika za sve one koji su davno prerasli klasu ‘optimist’, a sa znatiželjom i interesom gledaju brodove dok jedre šetajući rivom“, priča Romana, koja je ovu priču osmišljavala s Jedriličarskim klubom „Uskok“. I tu se sudionici mogu prijavit individualno ili kao već oformljeni tim. Svakom timu, osim, naravno, jedrilice, bit će dodijeljen i skiper.
Jedriličari nisu jedini koji će zapjeniti vode Zadarskoga kanala. Osim njih, pred rivom će startati i plivači – oni na duge staze, ali to nije smetnja da s Orgulja toplinu mora probaju i rekreativci.
Kraj dugoga puta od Zrmanje do mora završava kajakarenjem, za koje je zadužen pustolov Filip Vulić.

Kajakarenje oko zadarskih bedema posebna je draž
„Rijetko gdje je, osim u Zadru, moguće vlastitom snagom oploviti više od 3000 godina staru gradsku jezgru, pritom uživajući u spektakularnom pogledu na srednjovjekovni Sv. Donat i upijajući zvukove Morskih orgulja. A to su samo neki od doživljaja koje ZOF-ova kajak gradska utrka pruža svakom kajakašu“, kaže Filip dodajući kako je to pravi uvod u veću pustolovinu.
„Pred Zadrom je nevjerojatan arhipelag kao stvoren za kajakarenje. To je savršena tura za sve koji su željni upoznavanja prirode i autentičnog načina života na jadranskim otocima. Prilika je to za istraživanje ribarskih naselja, uvala, plaža, hridi… Dugi otok s Telašćicom veliko je kajakaško finale“, priča Filip zaokružujući veslanjem u Parku prirode priču koju smo započeli u Zrmanji.

Dugoprugaško plivanje s pogledom na Sveti Donat
Svaka od tih vodenih postaja posebna je i po tome što ZOF pustolovinu povezuje s dobrom hranom.
“Nakon rekreacije, red je da se sudionici okrijepe. Želimo predstaviti Dalmaciju kroz široku paletu lokalnih proizvoda, posebice kad su hrana i piće posrijedi. Želimo da ZOF bude dobar provod i velika morska fešta“, kaže Martina.
Da će tako i biti, potvrđuje veliki interes. Prijave još stižu iz svih krajeva Hrvatske i Europe. I vi još stignete do Zadra uživati s veslom, pod jedrima ili jednostavno u – kupaćim gaćicama.
Ostavite komentar